Najbolji Android telefoni u 2015. godini

Google je u 2015. zabilježio značajan porast dominacije Androida na tržištu, s ukupnim udjelom od 82.8%. Nije upitno da je popularnosti operativnog sustava pridonijela i briljantna podrška tehnoloških giganta poput Samsunga, LG-a, HTC-a i sličnih, koji su svojim izvrsnim proizvodima privlačili nove kupce, ali i zadržavali stare. Cijelu godinu obilježio je Android Lollipop koji je uz poboljšani sustav notifikacija, prilagodbe multitasking funkcija, ali i poboljšanja u pogledu optimizacije potrošnje baterije donio i potpuno novu platformu za developere, čime se uvelike olakšala proizvodnja i optimizacija istih. Vrh ponude Android telefona prihvatio je 3 GB radne memorije kao novi standard, čime se spektar funkcionalnosti i generalne moći Androida kao platforme diže na novu razinu. Najbolji Android telefon za 2015. nije lako naći, jer je pred nama, kao i svake godine dosad, širok spektar vrhunskih uređaja u svim cjenovnim rasponima, no pokušali smo izdvojiti po tri uređaja za svaki segment, počevši od onih pristupačnijih, pa sve do premium klase.

najbolji android mobiteli 2015


Najbolji Android telefoni do 3500 kuna

Nemojte da vas iznos od 3500 kuna na prvu zavara, u ovom smo segmentu izdvojili najnoviju generaciju Motoroline serije G, kao i OnePlus X, koji su debelo ispod spomenutog iznosa. Tražite li osnovni Android telefon, Motorola će vas iznenaditi, ciljate li na viši segment, svakako pucajte na Nexus, nećete pogriješiti. Krenimo s listom:

Motorola Moto G XT1541 – apsolutni best buy

Treća verzija planetarno popularnog Motorolinog Moto G telefona je ujedno i najbolja te je dobar primjer kako za odličan Android uređaj ne morate podizati kredite. Za razliku od prijašnjih modela, Moto G treće generacije lako je dostupan i kod nas u Hrvatskoj, što je samo jedan u moru razloga zbog kojih biste definitivno trebali razmotriti kupnju ovog uređaja. Radi se o telefonu koji dolazi sa moćnim 64-bitnim čipsetom Qualcomm Snapdragon 410 u paru sa 1 GB radne memorije. Službeno postoji i varijanta sa 2 GB radne memorije za nešto višu cijenu, no u Hrvatskoj ju nismo mogli pronaći. Ni ostatak komponenti ne zaostaje – kameru čini odličan 13 megapikselni senzor potpomognut dvostrukom LED bljeskalicom, prednja kamera od 5 megapiksela, 5 inčni 720p ekran, odlična baterija od 2470 mAh (najbolja baterija u klasi), a kao šlag na kraju moramo navesti IPX7 zaštitu od vode kao i opciju vizualne prilagodbe uređaja. Na online trgovinama lako ćete naći čitavu paletu poklopaca baterije ili okvira od kamere, što će vam omogućiti da od prosječnog crnog Moto G-a kreirate uređaj po svojoj mjeri. Sa spomenutim mogućnostima i cijenom, Moto G se nameće kao najbolji jeftini Android mobitel, svakako vrijedan pažnje!

Motorolu Moto G treće generacije u Hrvatskoj možete nabaviti za prosječnu cijenu od 1700 kuna.


OnePlus X – ubojica srednje klase flagshipa

OnePlus se na tržište probio svojim OnePlus One modelom, koji je definirao pojam flagship ubojice. Ove godine svjedočili smo ogromnom broju kineskih uređaja, od kojih se veliki broj bez problema može držati s najboljim proizvodima premium brandova poput Samsunga, HTC-a ili LG-a. OnePlus X nije toliko agresivan u svom nastupu, ali i dalje predstavlja izvrstan uređaj za vrlo prihvatljivu cijenu. Dolazi s metalnim kućištem s obje strane, zatvorenim staklom kao i vrhunskim specifikacijama. Pogoni ga Qualcomm Snapdragon 801 uparen s 3 GB radne memorije, a tu je i izvrsni 5 inčni AMOLED ekran rezolucije 1080p. S pristupačnom cijenom, odličnim specifikacijama i atraktivnim dizajnom, OnePlus X definitivno zaslužuje mjesto na listi najboljih Android telefona u 2015. godini!

OnePlus X možete zgrabiti na Gearbest.com i to za manje od 2000 kuna.


LG Nexus 5X – nadogradnja prošlogodišnje uspješnice

Nastavak priče pristupačnih Nexusa dolazi nam u obliku nove petice, pod službenim imenom Nexus 5X. Radi se o novom proizvodu koji proizlazi iz dugogodišnje suradnje LG-a i Googlea, a nadopunjuje na uspješnu formulu prethodnika, pa i vrlo uspješnog Nexusa 4. Novim Nexusom 5X možete upravljati jednom rukom, a tu je i pristupačna cijena ukoliko vam je 6P ipak van budžeta. Dolazi sa 12.3 megapikselnom kamerom koja se pokazala odlična za fotografiranje u uvjetima niskog osvjetljenja, dok je ostatak komponenti na samom vrhu ponude unutar budžeta. Nexus 5X pokazuje svoje inovativno lice i u pogledu USB Type-C utora za punjenje i prijenos podataka koji malo pomalo postaje standardan u mobilnoj industriji, omogućavajući i cjenovno pristupačnijim uređajima napredne funkcije poput brzog punjenja. Dodatno je tu i senzor otiska prsta, čime se značajno olakšava i ubrzava proces otključavanja i zaključavanja uređaja, kao i napredna autentifikacija za naplatu unutar aplikacija. Nexus linija se oduvijek dičila čistom verzijom Androida, što je slučaj i sa 5X – Android Marshmallow 6.0 dolazi kao pretpostavljeni operativni sustav, a sve nadogradnje ćete dobiti među prvima.

Nexus 5X u Hrvatskoj možete kupiti za 3500 kuna.


Najbolji Android telefoni do 4500 kuna

Godinama se u ovom rangu vrte isti brandovi. LG, HTC, Samsung, Sony – nekada davno i Blackberry, no na njega smo već polagano i zaboravili. Ova godina nije ništa drugačija, imamo nasljednika LG-eve serije G, nasljednika Samsungovog mobitela Galaxy, kao i HTC-ovu seriju One, gdje je većina modela znatno redizajnirana. Razliku, stoga, čine detalji u izgledu, zajedno s manjim promjenama u specifikacijama. U ovom rangu ne možete fulati ni s jednim uređajem, više je stvar u osobnom ukusu i lojalnosti brandu.

LG G4 – dobrodošlica kožnim maskama

Na prvi pogled LG G4 je jako sličan svom prethodniku, sve tipke i portovi su na potpuno istim mjestima te ako ste već uložili u dodatnu opremu za LG G3, nećete imati problema s korištenjem iste na posljednjem LG-evom flagshipu. Ako je sve skoro pa slično kao i na prethodniku, kako to da se LG G4 nalazi na našoj listi najboljih Android mobitela?  Razloga ima nekoliko; zamjetno poboljšanje u odnosu na prethodnika LG G4 pokazuje odmah čim ga upalite – predivan qHD ekran je među najboljima na tržištu, s vrhunskim omjerom kontrasta, živim bojama te odličnim kutevima gledanja. Kao poseban dodatak LG G4 možete nabaviti s kožnim poklopcem baterije, ako plastični nije za vas, što je u Android svijetu prava rijetkost. I dok se svi drže unibody metodologije izrade, LG G4 i dalje dolaziu s izmjenjivim poklopcem baterije, kao i utorom za proširivanje interne memorije pomoću microSD kartice.

Cijena G4 s kožnim poklopcem baterije je 4200 kn.


Samsung Galaxy S6/S6 Edge kao predstavnik nove generacije

Kako jednom riječju opisati Samsung Galaxy S6? Teško! Za razliku od ustaljene Samsungove upornosti što se tiče štancanja svojih plastičnih flagshipa, Galaxy S6 je predivan, poseban i drugačiji uređaj od onog na što ste možda navikli kada se spomene linija Samsung Galaxy. Galaxy S6 kreiran je iz nule te kao glavnu promjenu u filozofiji dizajna moramo spomenuti početak korištenja metala u izradi kućišta. Glavni razlog zašto je Galaxy S6/Edge jedan od najboljih Android mobitela u ovoj godini je njegov novi izgled, koji je zbilja impresivan, osobito uz unaprijeđenu Samsung AMOLED tehnologiju koja je i prikaz na ekranu podigla na potpuno novu razinu – izdvojit ćemo podatak od čitavih 577 piksela po inču i to na 5.1 inčnom ekranu qHD rezolucije. Od ostalih specifikacija valja izdvojiti 16 megapikselni senzor kamere koji uz 64 bitni Exynos čipset omogućuje 4k video snimanje, 32/64/128 GB ugrađene memorije za pohranu podataka, senzor otiska prsta i zadovoljavajuću bateriju od 2550 mAh. Ako ste spremni izdvojiti nešto više, možete postati vlasnikom Galaxya S6 Edge, koji je bez premca najljepši mobitel 2015. godine. Radi se o sličnom uređaju, osim što na vertikalnim rubovima ekrana ima zaobljenja koji zbilja izgledaju fantastično, a i donose neke dodatne funkcionalnosti poput prikaza sata i notifikacija u stand by modu rada.

Galaxy S6, u baznoj izvedbi od 32GB interne memorije, stajat će vas 4100 kn.


HTC One M9 – usavršavanje originalne ideje

HTC One M9 je uređaj izgrađen na bazi prethodnog M8 modela koji je postavio visoke standarde za HTC, ali i za cijelu flagship industriju. Inovativni Ultrapixel 4 MP senzor zamijenjen je standardnijim senzorom od 20.7 MP, obzirom da je HTC imao poteškoća s marketingom kamere s “manje piksela”, unatoč inovativnosti i prednostima s kojima je ta kamera dolazila. Uz standardnu nadogradnju čipseta i ostalih radnih komponenti, HTC je ovaj put uklopio i suradnju s Dolbyem kako bi se refinirao već odličan BoomSound sustav. Tu je i značajno poboljšan baterijski kapacitet, stavka s kojom se HTC borio od davnih dana, a One M9 u tom aspektu premašuje i Galaxy S6. HTC je općenito jedna od onih tvrtki koje poliraju izvornu ideju do savršenstva i izgleda da je One M9 vrlo blizu ideji kakvu HTC ima za najbolji Android mobitel.

One M9 koštat će vas oko 4500 kuna u lokalnim trgovinama.


Najbolji premium Android telefoni

I tako dolazimo do zadnjeg poglavlja našeg teksta o najboljim Android mobitelima ove godine, kojeg zasluženo drže Sony i Samsung, s jednim iznenađenjem u obliku Hueweia. Radi se o rangu koji iskače od ostalih, što po dizajnu uređaja što po njihovim mogućnostima, no većina će se složit kako je izbor u ovom segmentu stvar stila.

Sony Xperia Z5 Premium – najbolja dostupna Xperia

Sony premium uređaji su posljednjih par iteracija ponavljali određene stavke poput dizajna pa čak i specifikacija. Xperia Z5 Premium predstavlja najbolje od najboljega što Sony ima za ponuditi, a kao najveći adut uređaja navodi se ekran rezolucije 4k, čime Sony opet preuzima palicu pionira na tržištu. Brutalnih 806 piksela po inču kao rezultat toga! Osim toga, Z5 Premium donosi sve ono što i Z5 čini odličnim i inovativnim. Tu je i čitač otiska prsta ugrađen u tipku za otključavanje sa strane uređaja, novi 23 MP senzor za stražnju kameru i moćni čipset. Prema očekivanom, Z5 Premium je također otporan na vodu i prašinu, unutar okvira IP68 certifikata. Na prvi pogled Z5 Premium možda i nećete razlikovati od baznog modela, jer se  Sony odlučio na suptilan način dodavanja na postojeći odličan dizajn (princip kakav često vidimo u autoindustriji sa sportskim izvedenicama baznog modela), no dizajn vas svakako neće razočarati.

Sony Xperia Z5 Premium nije jeftin uređaj – možete ga pribaviti za cijenu od 6650 kuna u lokalnim trgovinama.


Samsung Galaxy Note 5 – phablet nije nikad ljepše izgledao

Samsungova Galaxy Note serija je od prvog modela predstavljala najbolje što tvrtka može ponuditi u obliku tzv. phablet formata. Četvrti nasljednik originalne inovativne formule je vrlo vjerojatno najradikalniji predstavnik serije. Samsung je s Galaxy Note 5 odlučio okrenuti novu stranicu u knjigama dizajnerske filozofije i razine kvalitete. Vrhunske tehničke specifikacije su polaznica svakog Galaxy Note uređaja pa ni Note 5 nije iznimka tom pravilu. Dolazi sa najmoćnijim čipsetom na tržištu (64-bitni Exynos 7420), najbržom radnom memorijom (4GB LPDDR4) i diskutabilno najboljom kamerom na mobitelima, kako sada stvari stoje. Tu je i prepoznatljiva S Pen digitalna olovka koja sada dolazi sa otpuštajućim mehanizmom na samom vrhu, čime se u potpunosti eliminirao problem slučajnog vađenja olovke.

Samsung Galaxy Note 5 ćete kroz koji tjedan moći kupiti za cijenu od 6999 kn u većini lokalnih trgovina.


Huawei Nexus 6P – Googleov ulazak u premium segment

Slovo P u imenu Huaweijeve varijante Nexusa daje do znanja da se radi o phabletu, čime se Nexus 6P uključuje u borbu protiv Galaxya Note 5 i iPhonea 6 Plus sa svojim 5,7 inčnim ekranom. Huawei je svog Nexusa smjestio u metalno kućište, čime se definitivno dodaje na premium dojmu. Još jedna novost za Nexus seriju dolazi u obliku čitača otiska prsta, smještenog na poleđini uređaja, koji svoju podršku nalazi i u dubokoj integraciji u Android Marshmallowu, budući da ga se može koristiti za autentifikaciju unutar aplikacija, kao i otključavanje mobitela. Kamera je oduvijek predstavljala boljku Nexus uređaja, no s Nexus 6P to nije slučaj. Radi se o respektabilnom 12,3 MP senzoru za stražnju kameru koja leću fokusira uz pomoć laserskog autofokusa, a sposobna je i za snimanje 4k videa. Google je maksimalno optimizirao i potrošnju baterije s Doze funkcijom koja značajno produljuje životni vijek baterije na način da uređaj hibernira kada nije korišten. Nexus 6p ujedno predstavlja “pristupačniji” izbor na našoj listi najboljih Android telefona.

Vlasnikom Nexusa 6P u Hrvatskoj možete postati za 5500 kuna.


Zaključno, osobne preference i kupovna moć

Važno je imati na umu da moć Androida zapravo leži u sposobnostima i ispoliranosti samog operativnog sustava, dok su telefoni, njihove specifikacije i dodatne mogućnosti samo utjelovljenje prethodno navedenog. U današnje vrijeme s Androidom zbilja ne možete pogriješiti, budući da je sustav dostigao, a u mnogim aspektima i prestigao, godinama dominantni iOS. Trenutačni trend ogromnih dijagonala ne sjeda lako svima, no kada se zbilja upustite u sve čari Androida, shvatit ćete da je ta dijagonala tamo s razlogom. Mobilni telefoni odavno nisu jednostavne naprave za pozive i poruke te su šanse da će vam adekvatni Android uređaj biti dovoljan za obavljanje većine dnevnih potreba za Internetom, komunikacijom pa čak i radom.

Nevezano za sve gore navedeno, najbitnije je da, ukoliko imate priliku, posjetite lokalnu trgovinu i uzmete željeni uređaj u ruke, osjetite kako vam sjedi u ruci, odgovaraju li vam dimenzije, masa i oblik te na temelju prvog dojma odlučite koji je uređaj za vas. Svaki od gore navedenih uređaja predstavljaju najbolje što proizvođači imaju za ponuditi unutar specificiranih cjenovnih raspona te se nadamo da smo vam pomogli u potrazi za najboljim Android telefonom za vas osobno.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)