Kineski mobiteli – Sve što trebate znati

Jeftini kineski mobiteli

Kineski mobiteli jeftini kineski mobiteli

Kineski mobiteli dobivaju sve više pažnje, prvenstveno zbog niske cijene i gotovo smiješno dobrih specifikacija koje dobijete za nju. Osim toga, bilježimo porast u kvaliteti kineskih uređaja koji sada djeluju konkretnije i dorađenije nego što su to bili prije nekoliko godina, pri čemu sve veći broj mobitela ima originalan i kvalitetan dizajn umjesto da tek kopiraju poznate modele renomiranih kompanija. Ako ozbiljno razmišljate da nabavite mobitel iz kine, pročitajte na što morate obratiti pažnju prilikom odabira i koje internet trgovine imaju najbolju ponudu.

Jeftini mobiteli iz Kine – O čemu se zapravo radi?

O kineskim mobitelima već smo pisali te još uvijek ostajemo pri tvrdnji da je izraz “Kinesko” relativan. Kina je dom mnogim tvornicama poput omraženog Foxconna u čijim se pogonima proizvode popularni uređaji kao što je, primjerice, iPhone. Ovo je samo potvrda da uz dobru kontrolu kvalitete bilo gdje u svijetu može nastati jednako dobar i kvalitetan uređaj. No što je s uređajima koje su osmislili i dizajnirali kineski inženjeri? Njih, nažalost, još uvijek prate loši epiteti i ona klasična “made in China” reputacija, iako u današnje vrijeme puno manje nego prije. Može vam se, primjerice, dogoditi da naletite na lošu seriju i završite s mobitelom kojem ne radi Bluetooth, makar u specifikacijama piše da ga uređaj posjeduje. No, nije sve tako loše, jer mobiteli iz Kine svoju uzlaznu putanju prvenstveno trebaju zahvaliti kompanijama kao što su Oppo, Meizu, Xiaomi i OnePlus koji na tržište izbacuju sjajne uređaje dostojne usporedbe s top modelima Samsunga, HTC-a, Sonyja, i sličnih proizvođača.

Meizu mobiteli

Da kvaliteta zbilja ide iz krajnosti u krajnost, najbolje ćete vidjeti na usporedbi konkretnih primjera. Recimo, jedan Meizu MX4 Pro na kineskom tržištu ima reputaciju ponajboljeg pametnog telefona, a popularnost mu raste i na zapadnim tržištima. Ovaj mobitel nudi vrhunske specifikacije, vrhunsku kvalitetu izrade, i vlastitu doradu Android OS-a pod nazivom Flyme OS. S druge strane, naći ćete i hrpu generičkih proizvođača koji kopiraju poznate mobitele. iNew, Elephone, M-Horse, Haipad i K-Touch samo su neki od njih.

Kineski mobiteli – Koje su cijene i kako ih uvesti?

logo-telekinezaKineski mobilni telefoni dostupni su u različitim vrstama i cijenama. Ovisno o vašem budžetu, možete birati između ultra jeftinih no i onih relativno skupih uređaja, ali u principu gotovo uvijek dobivate uređaj koji, po specifikacijama, kod nas ne možete dobiti za te novce. Određeni brendovi su dostupni i u našim trgovinama, pa čak i kod naših operatera, što je svakako prednost jer ste sigurni da ćete dobiti garanciju. Dobro mjesto za početak je specijalizirani portal za kineske uređaje, TeleKineza.com, gdje možete naći sve relevantne informacije kao i obaviti kupnju jer postoji web shop, a forum je prepun korisnih threadova s iskustvima korisnika iz prve ruke.

Kada je u pitanju uvoz iz Kine, stvari postaju malo kompliciranije jer na cijenu uređaja morate zaračunati i eventualne troškove carine. Takva kupovina sa sobom nosi i veću razinu rizika, a najveći problem dolazi kada je u pitanju garancija, jer u slučaju da se nešto potrga uređaj o svojem trošku šaljete nazad gdje ste ga kupili. Ovo često znači da će se cijeli proces oko zamjene mobitela otegnuti na mjesec dana ili više, što sigurno želite izbjeći.

Što onda savjetujemo? Kupovinu koliko-toliko poznatih marki, kao i kupovinu na renomiranim mjestima. Kineski telefoni dostupni su na nekoliko kvalitetnih web shopova, gdje bi izdvojili Pandawill.com i Geekbuying.com. Plaćanje se odvija putem Paypala ili kreditne kartice, a izbor je zbilja ogroman.

Najbolji kineski telefoni – Naš izbor i preporuka

No dobro, skupili ste nekih 1500 kuna i sada vas zanima kakav kineski mobitel možete kupiti. Preporučujemo da se držite koliko-toliko provjerenih uređaja. Jiayju, Huawei i Lenovo trenutno u ponudi imaju dobrih budžet mobitela sa solidnim specifikacijama za tu cijenu. Primjerice, Huawei Ascend P6 možete nabaviti po cijeni od dvjestotinjak dolara, a dobivate Cortex A9 četverojezgreni 1.5GHz procesor, 2GB RAM-a i 4.7 inčni zaslon rezolucije 1280 x 720 piksela u ultra tankom kućištu. S druge strane, postoje i mobiteli poput iOcean X8 Mini-Pro koji za isti cjenovni rang nude osmojezgreni procesor, 2GB RAM-a i HD zaslone. Naravno, uvijek možete iskopati totalno nepoznatu marku koja sve to nudi za još nižu cijenu, ali kako se spuštate na niže poznate brandove, raste rizik da ćete kupiti totalno loš mobitel.

iOcean Octa Core Huewei mobiteli

Najbolji kineski mobiteli svakako su OnePlus One, Oppo Find 7, Meizu MX4 Pro ili recimo Xiaomi MI4, no za njih već trebate konkretnije novce. Za cjenovni rang od 2500 do 3500 kuna dostupni su modeli poput Find 7 proizvođača Oppo, koji je na zapadu bio jedan od prvih kineskih proizvođača s reputacijom “kvalitetnog Kineza”. Uređaji iz višeg cjenovnog ranga nude kvalitetne specifikacije. Metalno kućište, osmojezgreni procesor i zaslon visoke gustoće neke su od karakteristika, a s renomiranim kineskim brendovima ne možete pogriješiti niti ćete strahovati.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)