Recenzija: LG G4

Za razliku od Samsunga koji se ne boji eksperimentirati i koji kao da konstantno želi “oduševiti tržište” svojim novitetima i tehnologijama, LG ima drugačiji pristup. Slično kao i kod Sonya, njihove izmjene su postepene, odmjerene i ispolirane, a tek s vremena na vrijeme popraćene radikalnijim potezima. Upravo zato G4 ne predstavlja značajan skok u odnosu na prošli model, G3, koji je svojevremeno bio jedan od prvih mobitela sa qHD zaslonom i prvi mobitel s laserskim autofokusom. LG G4 ima isti zaslon i isti laserski autofokus. U čemu je onda “kvaka”? Saznajte u nastavku.


lg g4 cover

Određenim korisnicima se nova LG-jeva perjanica možda neće previše svidjeti s obzirom da ne nudi pozamašan broj noviteta u odnosu na svog prethodnika, no mi se držimo one “zašto popraviti ako nije potrgano”? QHD zaslon koji je u vrijeme prethodnika bio rijetkost, danas se tek usvaja od strane ostalih proizvođača, dakle, još uvijek je aktualan i jednako dobar. Ista stvar vrijedi i za laserski autofokus zahvaljujući kojem je kamera na G4 nevjerojatno brza. Samim time, tržište tek sustiže ono što je G3 ponudio puno ranije, pa LG s novim modelom nije imao potrebu za prevelikim inovacijama.

Iako sličan prethodniku, LG G4 donosi nekoliko bitnih promjena

LG G4 nešto je deblji i veći od G3-a, ali to nećete toliko primijetiti osim ako se ne potrudite. Slična stvar je i s izgledom – nije mnogo toga promijenjeno. Osjećaj u ruci i dalje je sjajan zahvaljujući zakrivljenoj poleđini koja se stapa s ultra tankim rubovima i na taj način umanjuje dojam veličine. Kada je u pitanju materijala izrade, za poleđinu imate dva izbora: kožu i polikarbonat. Naš model bio je onaj s plastičnom poleđinom i osjećaj pod prstima nam je dobro poznat još s G3-a, kojeg smo testirali prošle godine. Plastika ima svoje prednosti, a ova će dobro skrivati otiske prstiju i ogrebotine, no ipak bismo voljeli vidjeti metal, jer izbočenja dijamantnog oblika ne ostavljaju dojam luksuza. Funkcijske tipke i dalje su iza, što je sada već zaštitni znak LG-jevih mobitela. Responzivne su i ostavljaju dobar osjećaj pod prstima, iako se mrvicu dublje utisnute, pa se znalo dogoditi da slučajno pritisnemo standby umjesto volumena. Što se tiče prednje strane, nema većih razlika u odnosu na prethodni model – tu je zvučnik, kamera i senzori te LG branding na dnu. Ono što definitivno nećete primijetiti je blaga zakrivljenost zaslona koja nema preveliki utjecaj na funkcionalnost telefona, ali čisto da se ne iznenadite kada mobitel polegnete na zaslon i skužite da ne leži ravno na stolu. Sve u svemu, G4 nudi skladan, tradicionalniji, i rekli bismo, odmjeren dizajn koji “prolazi” kod svih profila korisnika: od poslovnih ljudi do mlađih generacija.

Naglasak je na zaslonu, kameri i autonomiji baterije

Realno gledajući, što vam je na mobitelu najvažnije? Zaslon, kamera i autonomija. Na ove tri komponente LG se posebno koncentrirao, a posebice na zaslon koji ovaj put koristi novu Quantum IPS tehnologiju, dok su dimenzije i rezolucija ostali isti: 5,5 inča s rezolucijom od 1440 x 2560 piksela i gustoće 538 PPI s nevjerojatno oštrim prikazom i, ovoga puta, s mrvicu jačim pozadinskim osvjetljenjem.

Kamera je također izmijenjena, i sada se u G4 nalazi novi 16MP senzor uz dobro poznati laserski autofokus te OIS tehnologiju stabilizacije slike. Softverska dorada također je vrhunska te sadrži pregršt naprednih opcija, no o tome nešto više uskoro, jer kamera nas je toliko oduševila da smo odlučili napraviti zaseban članak u suradnji s profesionalnim fotografom, pa više o tome uskoro.

LG g4 geekbench 3Što se tiče hardvera, LG G4 specifikacije nisu u samome vrhu na tržištu, no nude i više nego što je potrebno prosječnom korisniku. Mobitel pokreće Snapdragon 808 čipset, s četverojezgrenim 1.44 GHz Cortex-A53 procesorom i dvojezgrenim 1.82 GHz Cortex-A57. Uz to, Adreno 418 GPU i 3GB radne memorije brinu se za dobre performanse u praksi, iako bi one teoretski mogle biti puno bolje. Zašto kažemo teoretski? Zato što benchmark rezultati nisu baš toliko sjajni. Još jednom se pokazalo da softverska optimizacija igra značajno veću ulogu od pukog nabrijavanja radnog takta i podizanja radne memorije. LG G4 je u GeekBench 3 i Antutu aplikacijama za testiranje ostvario slabije rezultate od nekih konkurentskih uređaja nego što smo očekivali. No nemojte misliti da je G4 zbog toga loš. Benchmark rezultati nisu mjerilo kvalitete i brzine uređaja u stvarnome svijetu. I dalje možete uživati u svim grafički zahtjevnim igrama, a prosječan korisnik teško da će osjetiti kako mu fali procesorske snage ili radne memorije. Ipak se radi o flagship uređaju.

lg g4 antutu
LG G4 je po rezultatima vrlo blizu Huaweia P8 i Meizu MX4

Softver, značajke i UX 4.0

G4 pokreće LG-jeva dorada Androida 5.1 Lollopop, koja ovoga puta uključuje nekoliko noviteta i poboljšanja. Od noviteta tu je nadograđena aplikacija Overview, obavijesti na zaključanom zaslonu, Guest način rada, i mnogo toga drugoga što donosi Lollipop. LG-jeva dorada sučelja također je nadograđena, pa je UX 4.0, redizajniran u skladu Androidovog Material dizajna te nudi osvježavajuće iskustvo s fluidnijim animacijama. Ipak, kao i kod G3, s vremena na vrijeme smo znali iskusiti trzanje u radu prilikom navigacije po mobitelu.

Ono što vam sigurno neće promaknuti je i novi LG Smart Bulletin – sustav prikaza aplikacija i widgeta preko cijelog zaslona do kojeg se dolazi ako na početnom ekranu povučete prema desno. Smart Bulletin sadrži kalendar, LG Health fitness aplikaciju, QRemote aplikacija za daljinski, i ostale korisne stvari koje često koristite. Ono što posebno dolazi do izražaja je bolja produktivnost koja dolazi uz ovaj 5,5 inčni zaslon a dobro je implementirana pomoću Dual Window načina rada. On dijeli zaslon na pola te omogućuje korištenje dvije aplikacije odjednom. Za kraj, tu su i dobro poznati KnockOn i KnockCode načini otključavanja.

LG G4 smart bulletin
Smart Bulletin značajka

Baterija i autonomija

Baterija u LG G4 je također jedna od većih na tržištu sa svojih 3000 mAh te stoji bok uz bok sa Sony Xperia Z3. Baterija ovog kapaciteta je neophodna s obzirom da G4 ima nekoliko velikih “potrošača” kao što je zaslon, no usporedbe radi, Xperia Z3 s tek nešto većom baterijom ima puno bolju autonomiju. Softverska optimizacija ipak donekle spašava stvar, pa ćete izvući dan i pol, a u najgorem slučaju jedan cijeli dan intenzivnijeg korištenja. S obzirom da je izmjenjiva, možete je i zamijeniti ako ste na dužem putovanju gdje nemate pristup punjaču, što je prednost za određeni broj ljudi, no imamo osjećaj da većini korisnika ovo sve manje igra ulogu. Ipak, dobro je imati i tu mogućnost.

Zaključno, LG G4 je korak naprijed

Unatoč tome što se ne radi o prevelikom napretku u odnosu na G3, smatramo da je G4 dobar korak naprijed, pogotovo s kamerom i kožnim maskama. Zaslon, izmjenjiva baterija velikog kapaciteta i snažan hardver glavni su aduti LG G4 pametnog telefona; u tim segmentima se nalazi u samom vrhu, dok je kamera po našoj skromnoj procjeni možda i najbolja na tržištu. Jedina zamjerka koju imamo je i dalje ta plastika od koje se i tvrdoglavi Samsung konačno udaljio. Iskreno se nadamo da ćemo na sljedećem modelu konačno vidjeti aluminij, makar i pod cijenu izmjene baterije.

No, za one kojima su bitni dobar zaslon i odlična kamera, mislimo da je LG G4 trenutno jedan od boljih izbora. Uređaj je dostupan u VIP webshopu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)